Twoja skóra jest codziennie narażona na niszczące działanie czynników zewnętrznych, dlatego jej intensywne odżywianie powinno być rutyną- żeby nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości zachwycała gładkością, jędrnością i zdrowiem. W okresie zimy warto zainwestować nie tylko w modny szalik, czapkę czy rękawiczki, ale przede wszystkim w odpowiednie „ zimowe kosmetyki”, gdyż skóra potrzebuje teraz większej ochrony i staranniejszej pielęgnacji.

 

Podstawą zimowej pielęgnacji powinny być kremy odżywcze, stanowiące ochronę przed chłodem, wiatrem i deszczem, które wysuszają skórę. Ściągnięta, nieodżywiona, pozbawiona naturalnej bariery ochronnej skóra jest szczególne wrażliwa nie tylko na działanie niesprzyjającej aury za oknem, ale tak samo niekorzystnie wpływa na nią klimatyzacja, czy przegrzane od kaloryferów suche powietrze. Nawet tzw. cera bezproblemowa może się uwrażliwić pod wpływem zimna i częstych zmian temperatury.

 

Jeżeli dokonanie właściwego wyboru kosmetyku sprawia nam trudność, warto oddać się w ręce specjalistów, korzystając z porady lekarza dermatologa lub farmaceuty. Warto także sięgnąć po dermokosmetyki z apteki, gdzie gwarantowana jest ich jakość, a także odpowiedni dla każdego rodzaju skóry skład. Są to w większości preparaty, które nie zawierają składników uczulających w postaci barwników, środków konserwujących i zapachowych.

 

Kosmetyki rekomendowane zimą (szczególnie dla osób spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu, bądź uprawiających sporty zimowe) powinny zawierać także wysokie filtry przeciwsłoneczne. Od śniegu odbija się bowiem 80% promieni UV, skóra jest więc często niemniej narażona na ich negatywne działanie niż latem. Ważną, choć często zaniedbywaną w zimowej pielęgnacji strefą ciała są usta. Należy pamiętać o ich ochronie, ponieważ naskórek ust jest bardzo cienki i łatwo ulega odwodnieniu. Do ich zabezpieczenia najlepiej stosować specjalne pomadki tworzące ochronny film na powierzchni warg.

 

Skóra sucha i wrażliwa

 

Problem suchej skóry może dotyczyć osób zdrowych, bądź być objawem niektórych schorzeń dermatologicznych, jednak niezależnie od przyczyny zawsze jest efektem niedoboru lipidów, a także zmniejszonej zdolności wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Podstawą pielęgnacji tego typu skóry jest wzmocnienie bariery ochronnej, czyli odbudowa jej płaszcza lipidowego. W składzie kremów dla tego typu skóry powinny znaleźć się przede wszystkim ceramidy, lipidy i nienasycone kwasy tłuszczowe, nie ma zaś w nich miejsca na substancje zapachowe i konserwanty.

 

W przypadku skóry szczególnie wrażliwej w okresie zimy zawsze powinniśmy mieć pod ręką kosmetyki o działaniu łagodzącym, zawierające w swym składzie alantoinę i pantenol, które działają również przeciwzapalnie.

 

Dobrym rozwiązaniem na tę porę roku jest także odpowiedni podkład o gęstej konsystencji i właściwościach kryjących, dzięki któremu skóra jest chroniona przed chłodem i wygląda ładnie. 

 

Skóra naczynkiowa

 

Cechą charakterystyczną skóry naczynkowej jest kruchość i wrażliwość, tak na kosmetyki jak i na czynniki atmosferyczne. Mroźne powietrze powoduje, że krew krąży wolniej, a po wejściu do ciepłego pomieszczenia zaczyna przyspieszać, rozszerzając naczynia krwionośne, które w efekcie pękają a skóra czerwienieje.

 

Aby uchronić skórę od szoku termicznego, po powrocie do domu powinniśmy ją spryskać wodą termalną i posmarować odżywczym kremem nawilżającym stworzonym dla cery naczyniowej. Kosmetyki dla tego typu skóry powinny zawierać w swym składzie składniki wzmacniające naczynia krwionośne: wyciąg z kasztanowca, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, rutyna, diosmina, hesperydyna, sylimaryna, a także witaminy C i PP. Substancje te wykazują właściwości ochronne na naczynia krwionośne, korzystnie wpływając na ich szczelność i elastyczność, działają kojąco i łagodząco, zmniejszają istniejące zaczerwienienia skóry oraz zapobiegają powstawaniu nowych. Przeciwwskazane są natomiast preparaty zawierające retinol kwasy AHA i alkohol, a także gruboziarniste peelingi, gdyż mogą dodatkowo podrażniać skórą z pękającymi naczynkami. 

 

Skóra tłusta i mieszana

 

Tłusta cera trądzikowa sprawia duży kłopot przy pielęgnacji zimą. Nie jest bowiem łatwo dobrać krem, który by chronił skórę przed zimnem, a jednocześnie nie zapychał porów. W tym przypadku należy jednak zrezygnować z ciężkich, tłustych kremów ochronnych, które mogą przyczynić się do nasilenia schorzenia i powstania nowych wyprysków.

 

Dobry rozwiązaniem są dermokosmetyki zapewniające głębokie i długotrwałe nawilżenie bez efektu przetłuszczenia skóry zawierające m.in.: pantenol, olejek z orzechów makadamia i wiążącą wodę glicerynę. Ważne jest również stosowanie odpowiedniego kremu normalizującego, jednak lekka emulsja stosowana zwykle latem tu nie wystarczy. Zimą uważaj, by nie był to preparat mocno matujący, bo jeśli całkowicie pozbawisz skórę ochronnej warstwy lipidów, stanie się bezbronna wobec mrozu. Paradoksalnie jednak zima, czyli okres, gdy za oknem nie ma za dużo słońca, jest najlepszym czasem na stosowanie różnych kuracji przeciwtrądzikowych takich jak: antybiotykoterapia, czy dermabrazja.

mgr farm. Ewelina Błońska-Sikora