Czy chrapanie to choroba?

 

Chrapanie jest pierwszym objawem bezdechu sennego, choroby prowadzącej do wielu groźnych powikłań. Niewysypianie się w nocy w wyniku bezdechów może powodować senność w ciągu dnia , zwłaszcza podczas wykonywaniu monotonnych czynności. Najgroźniejszymi następstwami są wypadki komunikacyjne czy w miejscu pracy. Zaśnięcie za kierownicą jest przyczyną co piątego wypadku samochodowego.

 

 

Czym jest bezdech senny ?

 

Bezdech senny polega na występowaniu powtarzających się w czasie snu bezdechów i spłyceń oddychania. Bezdech to całkowite, a spłycenie to częściowe zamknięcie gardła podczas snu. Przerwy w dopływie powietrza do płuc w wyniku oporu na poziomie gardła powodują powtarzające się incydenty niedotlenienia, przyspieszenia czynności serca, znacznego wzrostu ciśnienia krwi nawet do 200mmHg, zaburzeń rytmu serca.

 

Jak można sprawdzić czy u nas występuje bezdech senny ?

 

Jedynym badaniem, które może dać odpowiedź na pytanie czy tylko chrapiemy czy jesteśmy chorzy na bezdech senny, jest polisomnografia (PSG). Badanie wykonujemy w Kielcach. Badanie trwa jedną noc, jest niebolesne. Polega na zapisywaniu snu i innych parametrów przy pomocy malutkich czujników.

 

Konsultacja i kwalifikacja do badania odbywa się przez wysokowyspecjalizowanych lekarzy ze skierowaniem w Poradni Pulmonologicznej Kielce, ul. Wojska Polskiego 51 i Kielce, Al. Legionów 3/6 oraz bez skierowania w Poradni Zaburzeń Snu Kielce, ul. Starodomaszowska 15, tel. 41/240-68-74

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.pracowniasnu.pl i telefonicznie dzwoniąc na numer 668-276-622 .