Idzie wiosna a wraz z nią nadchodzi chęć zmiany. Bliska perspektywa zrzucenia z siebie dodatkowych warstw ubrania motywuje nas do tego, by zastanowić się nad własny wyglądem. Warto wykorzystać ten czas! Okazuje się, że odchudzanie się wiosną ma większe szanse powodzenia. Pojawia się jednak pytanie: jak zrobić to mądrze? Zdrowe odchudzanie polega przede wszystkim na połączeniu odpowiednio zbilansowanej diety z aktywnością fizyczną. Mówiąc o diecie nie mamy na myśli głodzenia się lub odmawiania sobie poszczególnych składników gdyż nieświadoma eliminacja pozbawia nas cennych substancji budulcowych i witamin.

 

W aptece możesz spotkać się z wieloma suplementami diety i produktami, które pomogą Ci w uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Podstawowym suplementem dla osób odchudzających się i na diecie są właśnie witaminy i minerały. To one zapewniają właściwe funkcjonowanie procesów naszego organizmu. Brak właściwej gospodarki witaminowo-minerałowej w naszym organizmie nie tylko nie pomaga schudnąć, ale może być przyczyną tycia, dlatego warto sięgnąć po specjalne zestawy witamin przeznaczone dla osób odchudzających się.

 

Kolejną grupą preparatów są suplementy wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej. Nadmiar zjadanych węglowodanów, magazynowany jest w formie tkanki tłuszczowej, która osadza się na brzuchu, pośladkach czy nogach. Ta tkanka tłuszczowa (często w formie cellulitu) jest jednym z najtrudniejszych do likwidacji przejawów nadwagi i otyłości oraz negatywnie wpływa na nasz wygląd i atrakcyjność. Z pomocą przychodzą jednak suplementy, które możemy zakwalifikować jako reduktory bądź spalacze tłuszczu, do których należą: CLA- kwas linolowy, oraz L-karnityna.

 

Stosowanie CLA jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które ćwiczą, ale i tych, które odchudzają się jedynie poprzez dietę, czyli np. zmniejszenie ilości zjadanych kalorii. CLA wpływa na nasz organizm, poprzez aktywne spalanie tłuszczu zarówno już odłożonego w naszym ciele, jak i zapobiegając odłożeniu się nowego, chroni także organizm przed wystąpieniem efektu jo-jo.

 

L-karnityna jest to suplement, który można polecić szczególnie osobom odchudzającym się aktywnie. Suplement ten najczęściej należy przyjmować tuż przed wysiłkiem. W organizmie człowieka wspomaga proces spalania tłuszczu przyczyniając się do redukcji wagi ciała i ułatwiając jej kontrolę. Przyspiesza produkcję energii z tłuszczu, dając dodatkowy zastrzyk energii przy długim wysiłku.

 

Istnieje także wiele suplementów zawierających substancje pochodzenia roślinnego, będących naturalnymi „ spalaczami tłuszczu” takie jak: ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, guarany, owoców cytrusowych, owoców pieprzu kajeńskiego czy zielonej herbaty i kawy.

 

Jedną z najtrudniejszych rzeczy, z którą musi sobie poradzić każdy odchudzający się jest ograniczenie spożywania posiłków. To właśnie nadmiar kalorii, jest najczęstszym czynnikiem tycia czy nieudanego odchudzania się. Z pomocą przychodzą nam suplementy i produkty poprawiające trawienie i osłabiające nasz apetyt, wśród których najważniejsze są: chrom i błonnik.

 

Chrom oprócz pozytywnego wpływu na metabolizm i utrzymanie właściwej wagi wspomaga osoby odchudzające się również w inny sposób, obniżając apetyt, szczególnie na cukry. Wielu fachowców twierdzi, że niedobór chromu jest jednym z powodów tycia, dlatego także ważne jest utrzymać w organizmie jego właściwy poziom. 

 

Błonnik pomaga zrzucić zbędne kilogramy i ograniczyć nasz apetyt poprzez wchłanianie wody. Dzięki tej właściwości błonnik pęcznieje i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu, a także opóźniając moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek, dzięki czemu ograniczamy nasz apetyt i nie czujemy głodu i potrzeby jedzenia przez dłuższy czas. Pomaga również w zaparciach, obniża poziom cholesterolu i trój glicerydów, stabilizuje stężenie glukozy we krwi, a także oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich.

mgr Ewelina Błońska-Sikora