Wiosna to czas, którego chyba wszyscy nie możemy się doczekać… ale czy na pewno? Są wśród Nas ludzie, którym nadejście cieplejszych dni kojarzy się z łzawieniem oczu i ciągłym kichaniem. Jeśli więc po raz kolejny starasz się bezskutecznie zwalczyć uporczywy katar warto zastanowić się czy to nie alergia.

 

Pyłki w marcu?

 

Z nadejściem pierwszych ciepłych dni, kiedy rośliny budzą się do życia zaczyna się także okres ich pylenia. Mylnie zakładamy, że przypada to w okresie maja czy czerwca. Tak naprawdę już w lutym pylić zaczyna olcha, w marcu leszczyna, topola, a w kwietniu np. brzoza czy dąb.

 

Alergia w moim wieku? To możliwe!

 

Jak najbardziej może się zdarzyć. Alergia na pyłki to nie jest tylko przypadłość na którą zapadają dzieci. Może się pojawić w każdym wieku, także po 50. roku życia. Co roku może także zmieniać się nasilenie objawów. Jeśli zauważamy zwiększony katar i kichanie po przyjściu ze spaceru wczesną wiosną to bardzo prawdopodobne, że uczuleni jesteśmy na drzewa liściaste, w późniejszym okresie (maj-lipiec) na trawy, a późnym latem – na chwasty.

 

Pierwsza pomoc w łagodzeniu objawów

 

Przede wszystkim należy jak najszybciej zażyć lek o działaniu przeciwalergicznym. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z cetyryzyną ( Allertec, Amertil), loratadyną (Claritine SPE), czy feksofenadyną (Allegra), będącą lekiem nowej generacji.

 

Pomocne będzie także zażycie wapna – warto mieć w domowej apteczce opakowanie rozpuszczalnych tabletek, które szybko złagodzą objawy alergii.
Warto zaopatrzyć się w preparaty udrażniające zatkany nos. Działanie miejscowe będą wykazywać preparaty w sprayu lub kroplach np. Otrivin, Nasivin, lub wzbogacony o dodatkowy składnik Otrivin Ipra Max. Ulgę przyniosą również tabletki zawierające w swoim składnie składnik hamujący katar np. Sudafed, Apselan czy wzbogacony o substancję przeciwalergiczną - Cirrus.

 

Na łzawiące oczy pomogą krople z kromoglikanem (np. Polcrom) lub azelastyną (Allergodil). Substancje te hamują odpowiedź alergiczną zmniejszając przekrwienie i pieczenie spojówek.

 

Jeśli alergia objawia się także zmianami skórnymi jak pokrzywka, zaczerwienienie i swędzenie skóry pomocny może okazać się Fenistil, który złagodzi świąd i przyniesie ulgę dzięki swojej żelowej konsystencji i substancji aktywnej – dimetindenowi.

 

Należy jednak pamiętać, że alergia jest schorzeniem, które należy leczyć i dlatego jeśli objawy nie ustępują lub pojawiają się co roku w tym samym okresie to należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki i dobierze ewentualny schemat odczulania, abyś i Ty mógł cieszyć się z nadejścia wiosny!

mgr Paula Glanowska