Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, dzieli się z nim wszystkim co ma, a nawet oddaje mu to czego podzielić nie może. Często okazuje się, że stwierdzenie, iż coś jest najlepsze, nie zawsze jest takie proste i oczywiste. Dotyczy to całej sfery życia – jedzenia, ubioru, a również kosmetyków. Pielęgnacja skóry dziecka, od jego narodzin jest niezwykle ważna, co więcej to w jaki sposób zadbamy o skórę dziecka na początku, będzie miało znaczenie podczas jego dalszego rozwoju.

 

W dzisiejszym świecie, powoli wraca się do naturalnych metod pielęgnacji dzieci i niemowląt. Szczególnie w Polsce zauważyć można, iż w aptekach pojawia się coraz więcej naturalnych produktów – dążymy zapewne do tego, co w Europie jest już standardem. Tam w większości Aptek można znaleźć wiele naturalnych, często również ekologicznych kosmetyków do pielęgnacji dzieci.

 

Naturalne kosmetyki można też już coraz częściej spotkać w sklepach dziecięcych. Powszechnie stosowane kosmetyki dla dzieci zawierają składniki, których działanie budzi wiele wątpliwości. Są to m.in. parabeny, oleje mineralne i inne pochodne ropy naftowej, triclosan, fenoksyetanol, SLS (Sodium Laureth Sulphate) oraz ftalany. O każdym z tych składników zapewne można by napisać osobny artykuł. Wystarczy wpisać któryś z nich do wyszukiwarki internetowej, by zobaczyć dziesiątki artykułów traktujących o tym temacie. Ważne jest, aby przed zakupem danego produktu dokładnie spojrzeć na jego etykietę, a szczególnie na składniki. Wszystkie wymienione wyżej przykładowe składniki, producent powinien umieścić na liście składników. Wyjątkiem mogą być jedynie ftalany, o których producent nie jest zobligowany napisać. Każda szanująca środowisko i ludzi firma kosmetyczna posiada odpowiednie certyfikaty, które gwarantują bezpieczeństwo pochodzenia użytych składników – często źródłem ich pochodzenia są plantacje ekologiczne. Jednym z najbardziej znanych i cenionych jest francuski certyfikat ECOCERT.

 

Przygotowując się do macierzyństwa powinniśmy z należytą starannością wybrać zestaw kosmetyków, który będzie niezbędny podczas prawidłowej pielęgnacji naszego maleństwa. Bardzo ważny jest przede wszystkim płyn lub żel do kąpieli nie zawierający parafiny (tworzy ona nieprzepuszczalną warstwę na skórze, pod którą tworzą się bakterie beztlenowe), natłuszczający skórę i nie powodujący jej wysuszania. Dobrze jeśli w jego składzie znajdziemy rumianek oraz nagietek, które działają przeciwzapalnie, łagodząco oraz wspierają tworzenie nowych komórek. Po kąpieli należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry dziecka. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj balsam do twarzy i ciała, który wzbogacony w naturalne ekstrakty roślinne doskonale spełni swoje zadanie. Do masażu należy używać olejku. Bardzo dobrze jeśli jest on w 100% naturalny i zawiera tylko i wyłącznie oleje z pierwszego tłoczenia na zimno. I to w zasadzie już wszystkie niezbędne naturalne kosmetyki dla dziecka. Jeśli nasze dziecko będzie miało odparzenia wtedy potrzebny będzie krem ochronny o odpowiedniej zawartości tlenku cynku. Niektóre preparaty zawierają również wąkrotkę azjatycką, która działa łagodząco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Wybrani producenci naturalnych kosmetyków mają też w swojej ofercie specjalne mleczka i wody organiczne, które z dużym powodzeniem można używać zamiast wilgotnych chusteczek higienicznych. W przypadku kremów ochronnych na słońce należy używać filtrów mineralnych, które są całkowicie bezpieczne i zawierają w sobie tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu. Ważne, aby każdy z produktów był hypoalergiczny – pomoże nam to zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii. Dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry niektóre firmy przygotowały specjale preparaty, dzięki którym skóra jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona, nie zaburzając przy tym jej funkcjonowania, a dziecko przez to jest spokojniejsze i może się prawidłowo rozwijać. 

 

Naturalna pielęgnacja z czasem przechodzi w naturalne odżywianie i bardziej zielone spojrzenie na świat, który nas otacza. Warto wiedzieć, że działanie naturalnych produktów jest wolniejsze od szybkiego działania środków syntetycznych. Jednak w tym przypadku nie występują działania uboczne. Naturalne produkty, to także ukłon w stronę środowiska – jego poszanowanie i skorzystanie z jego przeolbrzymich możliwości. Skóra po zastosowaniu naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych jest jedwabiście gładka, odpowiednio nawilżona i miła w dotyku. Co więcej, wiele naturalnych składników doskonale stymuluje skórę do obrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto wykorzystać to co dała nam natura, ona bowiem wiem co dla nas jest najlepsze.

 

Na podstawie konsultacji z dr Dagmara Witkowska, lek. med. Spec. dermatolog